KRET EUROPEJSKI

Kret europejski - Talpa europaea
 
Kret europejski to gatunek owadożernego ssaka z rodziny kretowatych. Zamieszkuje łąki i pola parki i ogrody Europy i Azji Środkowej.
Mają ciało walcowate i opływowe, o długości do 17-20 cm i masie do 120 g. Pysk tych zwierząt ma ryjkowaty kształt i jest zaopatrzony w 44 bardzo ostre zęby. Oczy mają uwstecznione, jednak nie uległy one całkowitemu zanikowi.
Krety budują podziemne gniazda z mchu oraz trawy, obok gniazda znajduje się "spiżarnia" w której gromadzi żywe unieruchomione dżdżownice (uszkadza im zwój nerwowy).
Na głębokości 20-50 cm wykopuje system tzw. podziemnych tuneli o średnicy około 6 cm, rozciągających się na długość ok. 100-200 m (czasem do 1 km).
Korytarze robi z prędkością 12-15 m/godz., wypychając przy tym jednorazowo 100-150 g ziemi (tzw. kretowina), które następnie patroluje co kilka godzin. Największe kopce tworzy na glebach bagiennych.
Krety nie zapadają w sen zimowy,żyją około 2-4 lat.
W Polsce ssaki te są pospolite, to jednak ze względu na pożyteczną rolę w likwidacji nadmiaru szkodników owadzich, od lat są objęte częściową ochroną gatunkową. Nie podlegają ochronie tylko na terenach ogrodów, upraw ogrodniczych i rolnych, szkółek roślinnych, a także na lotniskach, ziemnych konstrukcjach hydrotechnicznych oraz w obrębie obiektów sportowych.
20 lat doświadczenia
rzetelne podnoszenie kwalifikacji
gwarancja skuteczności zabiegów
pomagamy przy wdrażaniu GMP/GHP i HACCP
najwyższe standardy jakości AiB, IFS, BRC
usługi prowadzimy na terenie całego kraju
serwis 24h dla stałych klientów
Chcesz zamówić usługę / masz jakieś pytania
zadzwoń do nas 663 663 104
lub napisz kontakt@aquaperfekt.pl